مشخصات لوبیا سفید ایرانی

مشخصات لوبیا سفید ایرانی

در این مطلب مشخصات کامل لوبیا سفید ایرانی را بیان می کنیم.

لوبیا سفید ایرانی یکی از محصولاتی است که میزان تولید آن سالانه در کشور متغیر است. اما به طور معمول سالانه درصد زیادی از آن در کشور تولید می شود.

بعد از تولید لوبیا سفید این محصول هم در مصرف داخلی و هم در بحث صادراتی مورد استفاده قرار می گیرد.

کیفیت های مختلفی از لوبیا سفید ایرانی در بازار وجود دارد.

تولید اولیه این محصول در استان مرکزی در شهرستان خمین انجام می شود. در واقع خمین شناخته شده ترین مرکز تولید لوبیا سفید ایرانی است.

البته تولید این محصول در شهرهای دیگری هم مثل سایر شهر های استان مرکزی، استان لرستان مثل شهر ازنا و الیگودرز انجام می شود.

حتی ممکن است تولید آن در استان کرمانشاه و کردستان هم انجام شود اما شناخته شده ترین و با کیفیت ترین این محصول تولید خمین است که از خود خمین یا شهر ها و استان های هم جوار آن برداشت می شود.

بهترین و بیشترین لوبیا سفید در شهرستان خمین واقع در استان مرکزی تولید می شود.

همان طور که در تصویر می بینید این محصول دارای دانه بندی ریز و متوسطی است و به طور کلی دارای دو نمونه بوجار و دستچین است.

لوبیا سفید ایرانی دارای دو نوع بوجاری و دستچین است. لوبیا سفید دستچین دارای قیمت و کیفیت بالاتری است.

نمونه ای که در تصویر مشاهده می کنید نمونه دستچین لوبیا سفید ایرانی است و همان طور که می بینید درصد ضایعاتش زیر نیم یا یک درصد است که آن هم مربوط به خطای دستگاه و انسانی است.

لوبیا سفید بوجار نیز در بازار موجود است که همین دانه بندی را دارد اما درصد ضایعات و نخاله ای که در آن وجود دارد بالاتر است. مثلا ممکن از دو سه درصد شروع شود تا ده درصد.

همچنین بخوانید
سایز نخود دوخان واقعی کرمانشاه

این میزان ضایعات هر چقدر بیشتر باشد قیمت آن هم مناسب تر است. از آن سو هر چقدر بار دستچین شده باشد قیمت آن بالاتر می رود و مسلما کیفیت بالاتری را هم دارد.

موارد بیان شده تمام ویژگی هایی بود که می توانستیم در مورد لوبیا سفید ایرانی بیان کنیم.

2 پاسخ
 1. رضا رستگار گفته:

  خرید قرمز خارجی وقتی به صرفه بود که قیمتش پایین تر از قرمز ایرانی می افتاد. با این اوضاع قرمز ایرانی خریدش به صرفه تر هست

  پاسخ
  • iranhobobat گفته:

   درود بر شما
   بله در سال های گذشته اختلاف لوبیا قرمز ایرانی با قرمز خارجی بیشتر بود.
   با اینکه این اختلاف در پایین ترین سطح خودش قرار گرفته اما هنوز هم برای برخی مصارف، قرمز خارجی می تونه بهترین گزینه باشه.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.