لپه

لپه به عنوان پرمصرف ترین حبوبات داخل ایران، محصول فرآوری شده از نخود می باشد که در کارخانه های لپه سازی آذرشهر واقع در استان آذربایجان شرقی تولید می گردد. بسته به نوع نخود لپه استفاده شده در تهیه لپه، نام و کیفیت لپه متفاوت خواهد بود.

در ادامه به معرفی انواع لپه موجود در بازار می پردازیم.

lape min
 • لپه ایرانی

  این نمونه بهترین نوع لپه در بازار ایران شناخته می شود. لپه ایرانی که از نخود لپه های ایرانی (نخود زرد کردستان و نخود چگنی) فرآوری می شود، دارای دانه های ریز و خوشپخت بوده، به طوری که با کیفیت ترین نوع لپه عنوان می شود.

 • لپه اتیوپی

  واردات نخود لپه اتیوپی به دلیل کیفیت بالای آن بسیار بیشتر از واردات سایر نخود لپه های وارداتی است. لپه اتیوپی که در آذرشهر فرآوری می شود به دلیل کیفیت بالا، ظاهر مناسب و دانه های ریزی که دارد، رقابت زیادی با لپه ایرانی دارد.

 • لپه استرالیا

  این نوع لپه نسبت به نمونه ایرانی و اتیوپی دارای دانه های درشت تری بوده و کیفیت پایین تری نیز دارد. خریدارانی که به دنبال لپه با قیمت مناسب و کیفیت متوسط هستند، لپه استرالیا می تواند بهترین گزینه برای آنان باشد. به شرطی که کیفیت مطلوب باشد.

 • لپه روس

  لپه روس از جمله لپه های تولیدی در کارخانه های لپه سازی آذرشهر است که کیفیت های مختلفی داشته و مشتریان می توانند این لپه را در کیفیت ها و قیمت های مختلف خریداری کنند.

نکته قابل ذکر آن است که در طول سال مقدار محدودی لپه به صورت آماده از کشورهایی همچون کانادا و روسیه وارد ایران می شود. دلیل استقبال از آن ها صرفا قیمت مناسبی است که نسبت به تولیدات داخل دارند. از لپه های وارداتی می توان به لپه روس و لپه کانادا اشاره کرد.

lape1
link to catagory