تفاوت کیفیت و قیمت لوبیا چیتی بوجار و دستچین

تفاوت انواع لوبیا بوجار و دستچین

در این فایل به بیان تفاوت بین لوبیا چیتی بوجار و لوبیا چیتی دستچین و همچنین قیمت آن می پردازیم.

58886

زمانی که کشاورز لوبیا چیتی را برداشت می کند، در بار تعدادی دانه شکسته، سنگ، گل، غلاف خشک شده لوبیا، در واقع یکسری نخاله وجود دارد.

کارگاه های بوجاری بعد از فرآوری لوبیا چیتی نخاله های آن را می گیرند. تفاوت اصلی لوبیا چیتی بوجار و دستچین بعد از مرحله فرآوری همین موضوع است. به این صورت که هر چقدر میزان نخاله در بار کمتر باشد بار به سمت دستچین می رود.

به طور کلی به لوبیا چیتی که که هیچگونه نخاله ای نداشته باشد، فارغ از سایزی که دارد، لوبیا چیتی دستچین گفته می شود.

البته ممکن هست در یک شهری که بازار کشش کمتری دارد لوبیا چیتی دستچین دو درصد نخاله داشته باشد و در یک صنعت دیگر لوبیا چیتی دستچین کاملا بدون نخاله و تمیز باشد.

مسلما قیمت لوبیا چیتی دستچین بالاتر از قیمت لوبیا چیتی بوجاری است. آن هم به دلیل گرفتن نخاله ها و زمانی است که صرف پاک شدن این محصول شده است.

در مورد لوبیا چیتی بوجاری هم اختلافی بین خریداران وجود دارد. و آن این است که به طور مثال مشتری می گوید من لوبیا چیتی با فلان قیمت سراغ دارم در حالی که فلان شرکت قیمت دیگری می دهد. این اختلاف قیمت چند صد تومنی بابت چیست؟ مگر نه اینکه همه لوبیا چیتی ها بوجاری هستند؟

در پاسخ باید بگوییم که لوبیا چیتی های بوجاری بسته به میزان نخاله ای که دارند، سایز دانه بندی آن، و همچنین بسته به اینکه محصول کدام منطقه است قیمت های متفاوتی را دارا هستند.

به طور مثال لوبیا چیتی بوجاری که چهار تا پنج درصد آشغال دارد در مقایسه با لوبیا چیتی بوجار دیگری که ده درصد آشغال دارد مسلما قیمت بالاتری دارد.

بنابراین خریداران بایستی این نکته را در نظر بگیرند که هر چه میزان نخاله لوبیا چیتی یا هر نوع لوبیای دیگری بیشتر باشد قیمت مناسب تری نیز دارد. و هر مقدار میزان نخاله کمتر باشد و بار به سمت دستچین برود قیمت نیز بالاتر می رود.

بنابراین در بحث قیمتی بایستی به کیفیت لوبیا چیتی هایی که هر دو بوجاری هستند دقت کنید.

انواع لوبیا چیتی بوجاری موجود در بازار بسته به میزان نخاله و سایزی که دارند قیمت های متفاوتی را دارند.

اگر سوالی در زمینه لوبیا چیتی بوجار و دستچین داشتید، ما در حبوبات داریا در خدمت شما هستیم. شما می توانید از مشاوره های رایگان ما بهره مند شوید.