تشخیص عدس نو یا کهنه کانادایی از روی تاریخ آن

تاریخ عدس کانادایی

در این فایل به ابهام بسیاری از مشتریان در خصوص تاریخ درج شده روی عدس های کانادایی خواهیم پرداخت.

آیا تاریخی که روی کیسه های عدس های کانادایی درج می شود درست است؟ کدام یک از عدس ها بار امساله یا پارساله است؟

58886

در ابتدا روند کلی تولید عدس را بر اساس تاریخ آن بیان می کنیم تا شما نیز جواب سوال خود را بگیرید.

برداشت عدس های کانادایی بر اساس تاریخ شمسی است و در اواخر ماه مرداد و شهریور ماه سال شمسی ما اتفاق می افتد.

مثلا اگر سال ۹۸ را در نظر بگیرید عدس هایی که در کانادا تولید می شود تولید برج ۹ و ۱۰ میلادی سال ۲۰۱۹ است. واینها زمانی که وارد بازار ایران می شوند عدس تولید سال ۲۰۱۹ هستند.

بنابراین به دلیل اینکه عدس در برج ۹ و ۱۰ میلادی تولید می شود اگر عدسی در بازار ایران وجود داشته باشد و تاریخی که روی کیسه آن درج شده تولید ۲۰۱۹/۳ و انقضای ۲۰۲۱/۳ باشد این بار عدس نو نیست. با اینکه در بازار ایران این عدس را به اسم عدس نو می شناسند.

از طرفی چون مسافت ما با کشور کانادا زیاد است و عدس طی یک شرایط خاص وارد کشور می شود و مدت زمان تقریبا سه چهار ماهه طول می کشد تا عدس وارد بازار ایران شود می بینید که مثلا زمانی که عدس ۲۰۱۹/۳ وارد بازار ایران می شود ما در سال میلادی ۲۰۲۰ قرار داریم.

به همین دلیل خیلی از مشتری ها در سال ۲۰۲۰ می گویند که باید عدس ۲۰۲۰ وارد بازار شود تا به آن عدس نو بگوییم. ما می گوییم نه به این شکل نیست. عدس ۲۰۱۹/۳ تا ۲۰۲۱/۳ که به اسم عدس نو عرضه می شود و کیفیت بالایی نیز دارد عدس نو محسوب می شود و تاریخ های ۲۰۱۸_۲۰۲۰ در هر ماهی که باشد بار های کهنه و سردخانه ای محسوب می شوند حتی اگر کیفیت بهتری داشته باشند.

تمامی موارد را گفتیم که عزیزان بدانند اگر عدس با این تاریخ ها در بازار وجود دارد الزاما بار نو نیست اما در بازار ایران بار نو شناخته می شود چون کیفیت بالاتری دارد.

شما زمانی که در سال ۲۰۲۰ واردات عدسی رو ببینند که کیسه آن ۲۰۱۹/۹ تا ۲۰۲۱/۹ یا حتی ۲۰۱۹/۱۰ تا ۲۰۲۱/۱۰ باشد آنها عدس هایی هستند که در سال ۲۰۱۹ در کانادا برداشت شده اند.

قضیه یک مقدار پیچیده شد ولی با این ذهنیت به عدس ها نگاه کنید که اگر مثلا در اوایل ۲۰۲۰ قرار داریم و عدس های ۲۰۱۹/۳ تا ۲۰۲۱/۳ وارد شدند اینها در بازار ایران عدس های نو محسوب می شوند و تاریخ های ۲۰۱۸ عدس کهنه و پارساله و سردخانه ای هستند.

ولی در کل شما باید در مورد تاریخ های میلادی که روی عدس های کانادایی درج شده این را بدانید که برداشت عدس های کانادایی از تاریخ ۹ و ۱۰ سال میلادی اتفاق می افتد و آنها بارهای نو کانادایی به شمار می روند.

اگر در این زمینه هنوز برایتان ابهام وجود دارد و سوالی دارید و این مساله برایتان مهم است می توانید آن را ما در میان بگذارید. ما پاسخ سوالات شما را خواهیم داد.

4 پاسخ
 1. Khakpour گفته:

  سلام ما تو شمال در فصل تابستان کنار گونیهای برنج قرص برنج میزاریم می خواستم بدونم همین کارو با حبوبات میشه کرد که سوسک نیوفته ممنونم

  پاسخ
  • iranhobobat گفته:

   برای حبوبات میشه این کار رو کرد اما حبوبات دوام بیشتری نسبت به برنج ایرانی داره

   پاسخ
 2. Khakpour گفته:

  سلام شب شما بخیر یه سوال از خدمتون داشتم می خواستم بدونم چی کار کنیم که حبوبات به صورت فله با مقدار خیلی زیاد داخل مغازه در مازندران در فصل تابستان چطور نگهداری شود تا سوسک و کرم نیوفتد لطفا راهنمایی کنید ممنون می شم

  پاسخ
  • iranhobobat گفته:

   سلام دوست عزیز
   بخاطر شرایط جوی حاکم بر شمال کشور بهتر است به اندازه نیازتون خرید کنید.
   اما می تونید در شرایط خنک و بدون رطوبت نگهداری کنید و مشکلی پیش نمیاد.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *