نخود فلافلی، سه خان و دوخان کرمانشاه چه سایزی دارند؟

سایز انواع نخود ایرانی

در این فایل قصد داریم به معرفی انواع نخود کرمانشاه پرداخته و به صورت اختصاصی در مورد سه نمونه از نخود کرمانشاه صحبت کنیم.

نخود کرمانشاه یکی از بهترین نمونه های نخود ایران است. پنجاه تا شصت درصد نخودی که در بازار خرید و فروش می شود نخود کرمانشاه هست. نخود این استان سایز ها و ترکیب های مختلفی دارد.

نخود کرمانشاه از سایز چهار میلیمتر تا سایز ده میلیمتر در بازار وجود دارد. در واقع نخود کرمانشاه به صورت ترکیبی از سایزهای مختلف و یا تک سایز به فروش می رسد.

مثلا در تصویر نخود فلافلی با سایز پنج و شش میلیمتر را مشاهده می کنیم. و در کنار آن نخود سایز هشت و نه میلیمتر یا همان دو خان، و همچنین نخود سه خان با سایز هفت و هشت و نه میلیمتر را ملاحظه می کنیم.

به طور کلی دو نکته مهم در خصوص نخود کرمانشاه وجود دارد.

یکی مربوط به دانه بندی نخود کرمانشاه است که نخود در چه سایزی است و قیمت آن به چه شکل هست.

نکته دوم و با همان بحث مهمتر موضوعی است که به آن خواهیم پرداخت. در ابتدا بگوییم که سایزبندی نخود کرمانشاه به این صورت است:

  • سایز نخود فلافلی پنج و شش میلیمتر است.
  • سایز نخود دو خان هشت و نه میلیمتر هست.
  • سایز نخود سه خان هفت و هشت و نه میلیمتر است.

ترکیب های دیگری نیز مثل (۶و۷)، (۶و۷و۸و۹)، (تک خان ۱۰)، (۹و۸)، (۸و۷) و همچنین نخود تک خان در بازار مشاهده شده و به فروش می رسد.

اما بخش دوم صحبت ما که بسیار مهم تر است بحث ترکیب و تفاوت انواع نخود با همان نمونه هست.

به طور مثال نخود فلافلی که در تصویر داریم سایز پنج و شش میلیمتر هست. اما انواع بسیاری از نخود فلافلی در بازار وجود دارد.

مثلا یک نوع نخود فلافلی وجود دارد که سایز آن چهار و پنج میلیمتر هست. از طرفی یک نمونه از نخود فلافلی دارای سایز چهار و پنج ممکن است هفتاد درصد آن را سایز پنج تشکیل دهد. یک نمونه دیگر از نخود فلافلی با سایز پنج و شش، ممکن است شصت درصدش را سایز شش و در واقع درصد غالبش را سایز درشت تشکیل دهد.

همچنین بخوانید
ویژگی ظاهری عدس ساسکن

تمامی این موارد در انواع نخود فلافلی تفاوت قیمت ایجاد می کند. حتی درصد ضایعات نخود نیز در قیمت آن تاثیر می گذارد.

به طور مثال نخود فلافلی با سایز پنج و شش میلیمتر وجود دارد که پنج درصد آن ضایعات است. نمونه دیگری با سایز پنج و شش هیچ گونه ضایعاتی ندارد. این دو نمونه نیز قیمت های متفاوتی دارند. بنابراین در زمان خرید نخود فلافلی بایستی دقت کرد که نخود چه سایزی و با چه میزان نخاله ای را به شما می فروشند.

و یا نخود سه خان متفاوتی در بازار وجود دارد. نخود سه خان داریم با سایز هفت و هشت و نه میلیمتر و یا شش و هفت و هشت. این موارد در ظاهر اولیه بار قابل رویت نیستند.

نکته

بنابراین در زمان خرید بسته به قیمتی که فروشنده ها اعلام می کنند سایز و درصد ترکیب نخود را ملاک قرار دهید.

اگر ابهامی در این زمینه داشتید می توانید قبل از خرید از مشاورین ما کمک بگیرید. ما در حبوبات داریا پاسخگوی شما عزیزان هستیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *