چگونه از روی ظاهر نوع لپه را تشخیص دهیم؟

تشخصی نوع لپه از روی ظاهر آن

قصد داریم در این فایل به تفاوت انواع لپه بپردازیم و بیان کنیم که چگونه از روی ظاهر آن نوع لپه را تشخیص دهیم؟

به دلیل گستردگی انواع لپه در بازار ایران، تصمیم گرفتیم دو نمونه لپه (لپه ریز ایرانی یا همان لپه آذرشهری و لپه درشت روس) را برای شما انتخاب کرده و تفاوت آنها با یکدیگر را بیان کنیم و همچنین به بیان انواع لپه هایی که با این دو نمونه لپه شباهت دارند بپردازیم تا بتوانید به راحتی از روی ظاهر لپه نوع آن را تشخیص دهید.

در تصویر لپه ایرانی را مشاهده می کنید. همان طور که می بینید لپه ایرانی دارای دانه های ریزی است.

یکی از مشکلاتی که بسیاری از همکاران دارند این است که در تشخیص لپه ایرانی و لپه اتیوپی دچار مشکل می شوند. وگرنه تفاوت لپه ایرانی و لپه درشت کاملا قابل تشخیص بوده و جای سوالی ندارد.

تفاوت لپه اتیوپی با لپه ایرانی

از آنجایی که لپه ایرانی و لپه اتیوپی هر دو ریز هستند اکثر مشتریان نمی توانند تفاوت میان آن ها را تشخیص دهند.

اگر این دو نوع لپه را کنار هم بگذاریم دانه های لپه اتیوپی یک مقدار ریزتر است. اگر سایز به نسبت ریز را برای لپه ایرانی در نظر بگیریم لپه های اتیوپی کاملا ریز هستند.

دانه های ریز و درشت در لپه ایرانی با یکدیگر ترکیب بوده ولی لپه های اتیوپی کاملا یکدست هستند.

یکی دیگر از مشخصه های ظاهری که میان این دو نوع لپه تفاوت ایجاد می کند رنگ لپه است. لپه های ایرانی رنگ زرد روشنی دارند و این در حالی است که لپه های اتیوپی رنگ زرد متمایل به نارنجی دارند و این یکی دیگر از مشخصاتی است که شما می توانید لپه ایرانی را از اتیوپی تشخیص دهید.

لپه روسی

اما اگر بخواهیم در مورد لپه های متوسط و درشت صحبت کنیم می توانیم به لپه روس اشاره کنیم.

لپه های درشت روس که دارای دانه های درشتی هستند دارای چند نمونه می باشند.

یک نوع لپه روس از نخود فرنگی روس تهیه می شود. این لپه روس یک مقدار درشت تر می باشد. قوس گرد تری دارد، دارای کیفیت پخت پایین تری بوده و حتی ممکن است یک رگه تلخی نیز داشته باشد.

اما لپه های درشت روس که از نخود رسمی روس تهیه می شوند دارای سایز ریزتری هستند، کیفیت پخت بهتری دارند و رگه تلخی نیز ندارند. این نوع لپه روس خود دارای سایزهای مختلفی است. بنابراین بسته به کیفیت و سایز دانه ها قیمت آن هم متفاوت است.

متاسفانه در برخی موارد دانه های ریز لپه های روس را به جای سایر لپه ها می فروشند. به طور مثال دانه های ریز لپه روس را به جای لپه استرالیا، یا حتی به جای یک نمونه از لپه های ایرانی می فروشند که قیمتش به نسبت پایین تر می افتد.

به طور کلی در نظر بگیرید که هر چقدر سایز لپه ریزتر باشد و کیفیت سورت اون بالاتر باشد قیمت آن هم مسلما بالاتر است.

همان طور که می بینید لپه های ایرانی و لپه های اتیوپی دارای بالاترین قیمت در بازار هستند و لپه های درشت روس و لپه نخود فرنگی روس پایین ترین قیمت را دارند.

لپه های استرالیا هم مانند لپه های روسی هستند. اما ظاهر بسیار بسیار بهتری دارند. دانه های آن از لپه روس خیلی ریزتر است که به همین دلیل به آن لپه سایز متوسط می گویند. فقط باید دقت کنید که در زمان خرید لپه استرالیا، لپه ریز روس را به جای استرالیا به شما نفروشند.

موارد بیان شده تفاوت انواع لپه از روی ظاهر آن بود تا بتوانید به راحتی بررسی کنید. اگر ابهامی برای شما وجود دارد آن را با مشاورین حبوبات داریا در میان بگذارید تا آن را برای شما برطرف کنند.

در ضمن اگر علاقه ای به نخود کرمانشاه دارید، پیشنهاد می دهیم مقاله قیمت نخود کرمانشاه را مشاهده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *